ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Turów
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=70&t=2916
Strona 1 z 1

Autor:  Lukasz [ 2009-05-24 10:49 ]
Tytuł: 

Grodzisko na Górze Zamkowej, zwanej też Zamczyszczem, to pozostałość po jednym z najstarszych grodów na terenie Białorusi, który był wzmiankowany po raz pierwszy w 980 roku, a szczyt znaczenia osiągnął w XI-XII wieku jako stolica księstwa turowskiego.

Obrazek

Ówczesny Turów składał się z grodu i podgrodzia o łącznej powierzchni około 2,5 ha. Ślady obu części znajdziemy na Górze Zamkowej. Jest ona wyniesiona o 5-7 m nad poziom rzeki Prypeć i ma wymiary 260x180 m.

Obrazek

Teren dawnego grodu to wyższa część wzgórza, o zarysie trójkąta, oddzielona wyraźnie widoczną fosą od podgrodzia. Do dziś jest także widoczna kolista fosa otaczająca całą Górę Zamkową.

Obrazek

Na terenie grodu znajdują się odkryte w trakcie wykopalisk ślady drewnianej budowli i umocnień oraz okrągłej ceglanej wieży obronnej z XIII wieku, którą rozebrano w 1830 roku.

Obrazek

Zachowały się także fundamenty wzniesionej w XII wieku murowanej cerkwi z trzema apsydami. Była to jedyna murowana świątynia w całej historii miasta. W jej zasypanych podziemiach znaleziono niezwykle interesujące pochówki w kamiennych sarkofagach z XII-XIII wieku; dziś można je obejrzeć w Muzeum Polesia w Pińsku.

Obrazek

W XVI wieku na Górze Zamkowej wznosił się zamek Ostrogskich. W XVIII wieku zbudowano tu kościół jezuitów, który uległ zniszczeniu w XIX wieku. Jeszcze przed wojną stała tu cerkiew z 1836 roku, dawna szkoła parafialna i budynek zarządu gminy.

Obrazek

Dziś nie ma tu żadnych budowli, nie rosną też żadne drzewa. Nad wzgórzem dominuje wzniesiony w 1993 roku w najwyższym jego punkcie monumentalny pomnik świętego Cyryla Turowskiego.

Grzegorz Rąkowski
„Czar Polesia”, Rewasz, Pruszków 2001
(A.O.)

Dodane po 15 minutach:

Obrazek

Dodane po 4 minutach:

Obrazek

Dodane po 2 minutach:

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XII/649

Autor:  zmitser [ 2011-07-23 13:26 ]
Tytuł: 

Obrazek

Obrazek

zamek z sarkofagem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

r.Jazda
Obrazek

mejsce dzie byl dwor Biskupow Turowskich przed XII st.
Obrazek

Autor:  Lukasz [ 2015-08-28 16:16 ]
Tytuł:  Re: Turów

Model cerkwi z XII wieku:

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/