Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2007-09-18 17:06 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Gród i miejsce późniejszego zamku w okresie od XII do XVII wieku.

1 -teren grodu od XII - XIII вв.
2 - teren zamieszkały od XIV - XV w.
3 - wały zamkowe od XII do XVII wieku i granice miasta od XVI do XVII wieku
4 - "Tatarskie ogrody"
5 - ulice i cerkiew Piotra i Pawła (trochę to kulawe tłumaczenie przyznaję)

Image

--------------------------------------------------------------
Teren zamkowy w XVIII wieku, na podstawie badań z 1950 roku. 1- brama (wychodnia) w drewnianym wale, zidentyfikowana przy pracach ziemnych.

Image

-------------------------------------------

Tuż po rozbiorach:

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-02-23 13:55 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Wzmianka Pawła Tołstoja z końca XVII w.

"Miasto Mińsk – majętność króla polskiego – ma wokół siebie wał ziemny. Mieszka w nim starosta pan Zawisza[1]; w czasie mojej bytności w Mińsku nie było go, a był w tym czasie w swojej majętności. Jego dom w Mińsku [znajduje się] na zamku, budynek drewniany, wielki, niski, belkowany. W Mińsku jest też dom wielki, budowany z kamienia, pana Hlebowicza: stoi pusty, mieszkańców w nim nie ma nikogo. Miasto Mińsk [jest] dużo mniejsze od Mohylewa; zabudowy kamiennej w Mińsku niemało."

Źródło: http://www.wilanow-palac.pl/rosyjski_dy ... insku.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-02-23 19:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Nie sądzicie, że zabawne a zarazem symptomatyczne?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-08-20 14:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
Ale co konkretnie? :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-08-20 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Chyba chodziło mi o to, że na zamku dom pański jest drewniany, a jakiś dwór niejakiego Hlebowicza ( jak się domyślam w mieście ) jest z kamienia, choć nikt go w tym czasie nie zamieszkiwał ( pytanie - czy przyczyną była niewygoda [ zimne kamienne mury], czy inne, zupełnie innej natury powody ). Zamek to w końcu siedziba władzy zwierzchniej, a dom tam okazuje się być - potocznie myśląc - skromniejszy, bo z belek, niż rezydencja ( szlachcica? bogatego mieszczanina-kupca? ) na terenie miasta.
Inną rzeczą, jaka przychodzi mi do głowy teraz, jest to, że może w tych murowanych budowlach, tych kosztownych siedzibach z kamienia tak naprawdę nawet w czasach świetności rzadko zamieszkiwano? Nasunęło mi się to po badaniach Pawła i moich nad wieżą wójta w Poznaniu: na terenie tamtejszego dworu znajdowało się kilka domów poza samą wieżą, z czego jeden przynajmniej był częściowo murowany. Może to właśnie w nich czasowo zamieszkiwał wójt? tym bardziej, że chyba z XVI w. pochodzą przekazy, które zdają się sugerować, że wieża stoi pusta. Moja uwaga nie musi to dotyczyć całego średniowiecza i czasów wczesnej nowożytności, może odnosi się tylko do jednego pokolenia w XVI w. i nie ma związku z pierwotnym przeznaczeniem poszczególnych budowli na terenie dworu. Bo trzeba przyznać, że wzniesienie czworobocznej, co najmniej czterokondygnacyjnej wieży o planie 11,90 x 13,80-90 m trudno wytłumaczyć inaczej jak zamiarem stałego "siedzenia" w takiej rezydencji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-08-21 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-01-08 00:17
Posty: 50
Lokalizacja: Mińsk Litewski (BY)
Najprawdopodobniej mowimy o kamiennym domu Jerzy Karola Hlebowicza, wojewody Smolenskiego, ktory zmarl w r.1669, a majatek zostal podzielony miedzy jego corek. Hlebowicz mial niedaleko Minska zamek w Zaslawiu.
Ogulem o kamiennej budowli Minska niewiele wiadomo. Archeolog Irina Ganiecka kilko lat temu znalazla dwa dwory sredniowieczne i prowadzila badania archeologicznie. ale po tych badaniach, wszystkie slady dworow zostały zniszczone, a teraz w tym miejsce powstal nowoczesny budynek z betonu.
podczas mojej pracy nad badaniami w palacyku Stankiewicza na pl. Wolnosci, 15 okazalo sie, ze piwnicy w palacyku sa czesc innego starego budynku z wieku 17. ale ze wzgledu na ramy czasowe nie mialem mozliwosci gruntownych badan.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2012-08-21 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
jesziwaboy Wrote:
Chyba chodziło mi o to, że na zamku dom pański jest drewniany, a jakiś dwór niejakiego Hlebowicza ( jak się domyślam w mieście ) jest z kamienia, choć nikt go w tym czasie nie zamieszkiwał ( pytanie - czy przyczyną była niewygoda [ zimne kamienne mury], czy inne, zupełnie innej natury powody ). Zamek to w końcu siedziba władzy zwierzchniej, a dom tam okazuje się być - potocznie myśląc - skromniejszy, bo z belek, niż rezydencja ( szlachcica? bogatego mieszczanina-kupca? ) na terenie miasta.
Inną rzeczą, jaka przychodzi mi do głowy teraz, jest to, że może w tych murowanych budowlach, tych kosztownych siedzibach z kamienia tak naprawdę nawet w czasach świetności rzadko zamieszkiwano? Nasunęło mi się to po badaniach Pawła i moich nad wieżą wójta w Poznaniu: na terenie tamtejszego dworu znajdowało się kilka domów poza samą wieżą, z czego jeden przynajmniej był częściowo murowany. Może to właśnie w nich czasowo zamieszkiwał wójt? tym bardziej, że chyba z XVI w. pochodzą przekazy, które zdają się sugerować, że wieża stoi pusta. Moja uwaga nie musi to dotyczyć całego średniowiecza i czasów wczesnej nowożytności, może odnosi się tylko do jednego pokolenia w XVI w. i nie ma związku z pierwotnym przeznaczeniem poszczególnych budowli na terenie dworu. Bo trzeba przyznać, że wzniesienie czworobocznej, co najmniej czterokondygnacyjnej wieży o planie 11,90 x 13,80-90 m trudno wytłumaczyć inaczej jak zamiarem stałego "siedzenia" w takiej rezydencji.


Jak dobrze wiesz, sporo było w literaturze uwag, ze murowane domy generalnie słabo się do mieszkania nadawały i wolano jednak siedzieć w drewnie. W jakimś stopniu do tego przecież nawiązywało zjawisko wykładanych drewnem izb w murowanych budynkach. Ja bym się wcale nie zdziwił. Powietrze było niezbyt dobre w murze. Znam informacje o tym, jak to na kilka tygodni przed przyjazdem państwa do murowanego pałacu kazano służbie regularnie przepalać w piecach, żeby osuszyć budynek. A to dotyczyło jednak nieco inaczej budowanych pałaców nowożytnych, tym bardziej niemiło musiało być w takiej wieży :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-03-22 11:22 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Teren zamku w XVIII wieku
Image


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2014-10-01 15:43 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Rok 1793. Tuż po przejęciu przez Rosję, czyli jeszcze w stanie z czasów I Rzeczpospolitej.

Attachment:
Mińsk_Мінск_1793.jpg
Mińsk_Мінск_1793.jpg [ 129.72 KiB | Przeglądane 11434 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL