Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2017-09-16 10:12 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Już za niecały miesiąc kolejna konferencja z cyklu Colloquia castrensia na Zamku Królewskim w Warszawie, która z pewnością zainteresuje wszystkich forumowiczów. Wobec tego pozwalam sobie wkleić roboczy program obrad, który może ulec jeszcze niewielkim zmianom. Zapowiadają się fascynujące wystąpienia i dyskusje!

Druga ogólnopolska konferencja z cyklu Colloquia castrensia
Wielkie murowanie. Zamki w Polsce za Kazimierza Wielkiego
12–13 października 2017 r.
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
Miejsce obrad: Zamek Królewski w Warszawie, Sala Koncertowa

Dzień pierwszy, 12 października

9.00–9.30 otwarcie
dr. hab. Przemysław Mrozowski
………………………………………………
9.30–11.00 Panel 1
1. prof. Sławomir Gawlas
Zamki jako element organizacji królewskiej domeny w czasach Kazimierza Wielkiego
2. dr hab. Stanisław Kołodziejski
Zamki kazimierzowskie w ziemi krakowskiej
3. dr Piotr Lasek
Zamki prywatne w czasach Kazimierza Wielkiego
10.50–11.30 Dyskusja

11.30–12.00 Przerwa kawowa

12.00–13.40 Panel 2
1. dr hab. Janusz Pietrzak
Zamki i dwory Jarosława Bogorii ze Skotnik
2. Tomasz Olszacki
Z badań nad rozwojem wybranych późnośredniowiecznych rezydencji królewskich na ziemi sandomierskiej i obszarach pogranicznych. Od Kazimierza Wielkiego po Władysława Jagiełłę
3. dr Tomasz Dzieńkowski
Burzliwy wiek XIV na pograniczu wschodnim. Budownictwo obronne ziemi lubelskiej i chełmskiej (część zachodnia) w źródłach archeologicznych
13.15–13.40 Dyskusja

13.40–14.40 PRZERWA (lunch dla prelegentów i zaproszonych gości)

14.40–16.30 Panel 3
1. prof. dr hab. Małgorzata Chorowska
Panorama architektoniczna zamków dolnośląskich około połowy XIV stulecia
2. dr Przemysław Nocuń
Wieża mieszkalna Henryka I jaworskiego w Siedlęcinie w świetle dotychczasowych badań
3. dr inż. Andrzej Legendziewicz
Dwie wieże – zamek w Koźlu od schyłku XIII do początków XV w.
15.55–16.30 Dyskusja

17.00 Uroczysta kolacja

Dzień drugi, 13 października

10.00–11.45 Panel 1
1. dr Tomasz Ratajczak
„Ozdobił zamek krakowski podziwu godnymi domami” – kazimierzowska rozbudowa zamku królewskiego na Wawelu
2. Tomasz Olszacki
Zamki w Pyzdrach i Szydłowie – rezydencje obronne Kazimierza Wielkiego i jego następców w świetle badań archeologiczno-architektonicznych oraz analizy źródeł pisanych
3. dr Czesław Hadamik
Nierozwiązany problem – zamek Olsztyn w czasach Kazimierza Wielkiego

11.15–11.45 Dyskusja

11.45–12.15 Przerwa kawowa

12.15–14.00 Panel 2

1. Artur Ginter
Domniemany zamek Kazimierza Wielkiego w Muszynie w świetle najnowszych badań archeologiczno-architektonicznych
2. dr Maciej Małachowicz
Wyniki badań architektonicznych zamku w Kruszwicy
3. dr Czesław Lasota, dr Maciej Małachowicz
Zamek w Namysłowie. Przygranicze Korony Czeskiej i Królestwa Polskiego
13.30–14.00 Dyskusja
Podsumowanie i zakończenie konferencji
14.00–15.00 lunch dla prelegentów i zaproszonych gości

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-09-16 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-04-09 18:33
Posty: 873
Lokalizacja: Sochaczew
Rzeczywiście nazwiska i proponowana tematyka robią duże wrażenie. Oby jak najwięcej inicjatyw o zapewne najintensywniejszym okresie fundacyjnym w odniesieniu do mecenatu państwowego w dziejach rodzimej architektury militaris!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-09-18 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
plakacik ww konferencji. Ciekawy jest fakt umieszczenia zamku w Kole jako chyba synonimu zamku Kazimierza Wielkiego. Co prawda nie ma obecnie naukowych podstaw do bezapelacyjnego kwestionowania jego tzw. kazimierzowskości, ale nie ma też poza ogólnymi datowaniami na okolice czasów panowania tego władcy, żadnych innych dowodów na ten fakt. Najistotniejszym przecież argumentem jak dotąd był ten iż taką wieść niesie tradycja. A ta tradycja przecież większość zamków gotyckich w Polsce przypisuje temu władcy. Co ciekawe ostatni szum z odbudową zamków tego króla bierze się chyba właśnie z obserwacji zamków takich jak Koło. Niestety niekoniecznie kazimierzowskich i z pewnością nie nadających się do odbudowy, żeby nawet zachowały się bardzo solidne partie obiektu jak na właśnie w Kole.


Załączniki:
wielkie murowanie.png
wielkie murowanie.png [ 416.91 KiB | Przeglądane 525 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-11 11:35 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Przypominam, że konferencja zaczyna się jutro :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-11 20:13 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Cholera, zapomniałem! ;) :D

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-14 20:50 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
I jak Wasze opinie po konferencji? Moim zdaniem udana, choć zamki kazimierzowskie nie były zbyt licznie prezentowane. Za to była okazja poznać wyniki prac jeszcze nie publikowane, dotyczące ważnych obiektów. Na dyskusję przeznaczono sporo czasu, co nie jest regułą na konferencjach, a więc kolejny pozytyw.

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-16 13:36 
Offline
Ojciec Dyrektor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-02 15:32
Posty: 6938
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Wrote:
I jak Wasze opinie po konferencji? Moim zdaniem udana, choć zamki kazimierzowskie nie były zbyt licznie prezentowane. Za to była okazja poznać wyniki prac jeszcze nie publikowane, dotyczące ważnych obiektów. Na dyskusję przeznaczono sporo czasu, co nie jest regułą na konferencjach, a więc kolejny pozytyw.

Byłem tylko na wykładzie o Kruszwicy, Muszynie i Namysłowie, ale oczywiście bardzo mi się podobało. Warto dodać, że opublikowano materiały z konferencji z 2015 roku, które są dostępne w sklepie w podziemiach Zamku w Warszawie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-18 01:05 
Offline

Dołączył(a): 2012-02-23 11:59
Posty: 361
Lokalizacja: Poznań
Akurat trafiłeś na trzy bardzo interesujące wystąpienia, relacjonujące niedawne i dotąd w zasadzie niepublikowane wyniki badań (poza popularyzatorską książeczką o Kruszwicy). Ale wcześniej też było ciekawie ;) A więc mamy nasze Castrum Bene nad Wisłą :)

_________________
Zakład Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej
Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2017-10-18 16:59 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
Lukasz Wrote:
Tomasz Wrote:
Warto dodać, że opublikowano materiały z konferencji z 2015 roku, które są dostępne w sklepie w podziemiach Zamku w Warszawie.

Image
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/aktualnosci/poczatki-murowanych-zamkow-w-polsce-do-polowy-xiv-w.
Spis treści
7 Słowo wstępne: Przemysław Mrozowski
11 Uwagi wstępne: Leszek Kajzer
17 Sławomir Gawlas: Zamek średniowieczny: geneza i funkcje społeczno-ustrojowe
47 Stanisław Kołodziejski: Początki zamków w ziemi krakowskiej
69 Piotr Lasek: Początki zamków na Mazowszu w świetle nowszych badań
93 Małgorzata Chorowska: Początki zamków na Dolnym Śląsku - Wleń, Wrocław, Legnica
113 Wojciech Wółkowski: Początki zamków warmińskich - problem pierwotnych układów funkcjonalno-przestrzennych zamków dominium warmińskiego do połowy XIV w
127 Tomasz Ratajczak: Piastowie czy Przemyślidzi? Początki murowanych zamków królewskich w Krakowie i Poznaniu
147 Agnieszka Bocheńska: Początki Zamku Królewskiego w Warszawie
161 Maciej Małachowicz: Zespół rezydencjonalny panów ze Strzelina w XIII w. na tle siedzib możnowładczych na Śląsku
179 Andrzej Legendziewicz: Zamek w Kożuchowie do schyłku XIV w
195 Robert Kunkel: Wieża strażnicza w Kazimierzu Dolnym - ustalenia związane z badaniami prowadzonymi przy okazji prac restauracyjnych zamku w 2010 roku
207 Anna Marciniak-Kajzer, Artur Ginter: Wpływ wyników badań termoluminescencyjnych na datowanie najwcześniejszych faz zamku w Siewierzu
225 Sławomir Jóźwiak, Janusz Trupinda: Układ przestrzenny i topograficzny rezydencji krzyżackich w Elblągu i Malborku w średniowieczu w świetle źródeł pisanych
239 Andrzej Buko: Palatium czy wieloelementowy zespół rezydencjonalny króla Daniela? Z ostatnich badań na Górze Katedralnej w Chełmie
257 Teresa Rodzińska-Chorąiy, Tomasz Dzieńkowski: Rezydencja książęca z XIII w. w Chełmie Badania archeologiczno-architektoniczne najstarszej fazy
281 Bibliografia
321 Indeks osób
330 Spis ilustracji

49,-zł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2020-01-23 16:12 
Offline

Dołączył(a): 2012-04-19 14:37
Posty: 118
Lokalizacja: Praha, Czechy
Image
https://esklep.zamek-krolewski.pl/produ ... -murowanie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2020-01-23 17:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2015-07-15 15:44
Posty: 66
Lokalizacja: Biecz/Gorlice
Image

Image


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2020-01-24 01:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-03-29 20:47
Posty: 1892
Lokalizacja: Ząbki
Bardzo trudno powiedzieć coś pozytywnego o tym wydawnictwie może poza faktem że jest. Bo to że jest przynosi nam trochę ciekawych i nowych informacji chociażby o badaniach zamku w Namysłowie. Jednak ile w całym tomie jest Kazimierza Wielkiego, tytułowego bohatera tej publikacji i konferencji sprzed kilku lat? Już sama okładka jest dość kuriozalna, bo prezentuje znany co prawda widok zamku w Kruszwicy autorstwa Dahlberga ale jest to w zasadzie jego lustrzane odbicie. Czyli jednak coś jak by to ująć, przenicowanego. Tak jak właśnie ta publikacja. Dużym problemem od razu rzucającym się w oczy jest powielenie nietrafionej koncepcji z pierwszego tomu czyli oszczędnego prezentowania ilustracji w tonacjach tylko i wyłącznie szarości. Problem w tym że dokładnie wszyscy autorzy przygotowali wersje kolorowe. Jaki jest efekt końcowy? Nieczytelność. To pierwsze co się narzuca. Innym problemem jest zwyczajowe zmniejszanie ilustracji a przede wszystkim rysunków niekiedy do formy dużego znaczka pocztowego. Czym i kim kierowana oszczędność. Autorów czy redaktorów? W zasadzie jest to książka o zamkach śląskich; Miliczu, Namysłowie, Siedlęcinie, Świdnicy, Koźlu. Kazimierz Wielki przewija się przede wszystkim w artykule M. Małachowicza o zamku w Kruszwicy. Jednak fatalnie ilustrowany tekst nie specjalnie popycha nas dalej w kierunku poznania i przyswojenia obrazu średniowiecznego zamku. Zapewne autorom badań to wystarcza. Mnie nie. Niestety nie doczekałem się też po badawczego planu zamku, a jedynie rzut pomieszczenia jednego z narożników zamku, znanego już z czasów badań Pawlaka w latach 80-tych XX-wieku. Zdjęcia, ryciny oraz wizualizacje jak wcześniej wspomniałem nieczytelne. Bronią sie jakoś artykuły historyczne, przede wszystkim S. Gawlasa, oraz T. Olszackiego. Chociaż muszę przyznać że tylko je przejrzałem, a niektóre fragmenty z tekstów książki sfotografowałem dla głębszych przemyśleń. Artykuł T. Olszackiego o zamku w Pyzdrach jest silnie ukazimierzowiony (przepraszam z tą nowomowę i słowotwórczość ale samo się ciśnie), i w zasadzie jest chyba skrótem wcześniejszych publikacji. Niestety artykuł Cz. Hadamika o zamku w Olsztynie więcej miesza niż porządkuje. Ciągle jest duży problem z uporządkowaniem chronologii murów zamku. Kazimierz Wielki jest mocno związany z jego historią, ale czy na pewno należy za wszelką cenę przypisywać mu wzniesienie jakichś obiektów na tym obiekcie? Inne realizacje które nawet do naszych czasów zachowały pewną homogeniczność nie epatują zbytnie rozrzutnością infrastruktury. Może warto więcej czasu poświęcić próbie znalezienia elementów związanych z okresem władania zamkiem w czasach księcia Opolczyka czy króla Władysława, a nawet późniejszych , niż usilnie sugerować się podaniami ludowymi o czasach KIIIW. Kuriozalnym wtrętem do tego zbioru jest prezentowany również na konferencji artykuł A. Gintera o domniemanej kazimierzowskości początków zamku w Muszynie. O ile w kwestii przyporządkowania obiektu murowanego temu władcy już na konferencji prelegent wyraził jasne stanowisko, gdzie słowo z tytułu: "domniemane", wyraziło wszystko, to tym razem więcej mamy o kazimierzowskości przyległego gródka. Chronologia przypisywania fundatorów i dat do tych obiektów to istny rollercoaster. Ciekawe jak to się skończy. Tym razem Kazimierzowski jest gródek. Reszta artykułów dotyczy zamków śląskich, które Kazimierz Wielki mógłby zdobyć gdyby chciał anie na pewno nie zbudował. I jak wspomniałem cennym doświadczeniem jest zapoznanie się z wynikami badań pp Lasoty i Małachowicza na zamku w Namysłowie, o tyle artykuł pana A. Legendziewicza nie wnosi zbyt wiele nowego w kwestii naszej wiedzy o zamku w Koźlu wobec wcześniejszych publikacji Jerzego Romanowa. Artykuły P. Laska i M. Chorowskiej to taki wypełniacz, raczej powielenie wcześniejszych obserwacji autorów, publikowanych już w niejednym wydawnictwie. Przypomniał mi się żart o jednym z badaczy, który na konferencji naukowej chwali się swoim pendrivem, mówiąc: - Wiesz, już pięć lat jeżdżę z tym pendrivem po konferencjach. Czegoż więcej życzyć badaczom. Społeczeństwo jako odbiorca chyba niespecjalnie się tu liczy.

Prawdę mówiąc nie dziwi mnie taki a nie inny obraz wiedzy o zamkach Kazimierza Wielkiego. Badania nad zamkami tego władcy postulowane od stulecia, nadal nie doczekały się podsumowania, nie licząc wiekopomnej pracy niejakiego Zaniewskiego, ale niech nad tym dziełem i jego promotorami zapanuje wiekuista cisza. Więcej szczęścia miały pojedyncze obiekty, ale tylko nieliczne poddane były solidnym badaniom zakończonym jako taką publikacją. Jednak nawet tu żadna z tych publikacji nie spełnia już współczesnych oczekiwań. Mimo to chwali się zaistnienie publikacji o zamku w Inowłodzu, Bolesławcu, Łęczycy. Tak w ogóle zamiast doliczać się tysięcy kolejnych zamków Kazimierza Wielkiego, warto było by pokusić się opisanie i jakieś przebadanie tych które są ewidentnie potwierdzone źródłowo, choćby przez tekst Quomodo regebat... W miarę solidnie przebadanie zostały zamki w Sieradzu, Lanckoronie, Ojcowie, Czorsztynie, Przemyślu, Kruszwicy, Międzyrzeczu czy Sandomierzu. Tutaj jedynie zamek w Sieradzu został post factum opracowany przez niezastąpionego Tomasza Olszackiego. Kompletnie lub prawie kompletnie nieprzebadanie pozostają zamki w Wieleniu, Nakle, Bydgoszczy, Złotorii, Przedczu, Nowej Brzeźnicy, Ostrzeszowie, Niepołomice, Nowym Korczynie, Solcu czy Koninie. Nie mówiąc już o zamkach co do których o ich lokalizacji nie mamy specjalnie pojęcia. Jak widać lista zaniechań, także w publikowaniu wyników badań jest tak znaczna, że trudno dzisiaj pokusić się o jakąś syntezę czy ogólny nawet charakter całego tego Wielkiego murowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2020-02-02 16:42 
Offline

Dołączył(a): 2009-12-04 22:53
Posty: 7
Lokalizacja: Łód¼
Szanowny Panie Waldemarze

Zazwyczaj nie udzielam się na forach, ale tym razem mam wrażenie, że Pana krytyka wykroczyła dalece poza przyjęte w świecie naukowym ramy.

Najpierw odniosę się do Pana słów na temat ostatniej publikacji. Nie jestem zwolennikiem publikowania w dzisiejszych czasach artykułów w odcieniach szarości, ale w przeciwieństwie do Pana daleko mi do jednoznacznie negatywnej oceny. Po pierwsze Wydawca częściowo zapewne kosztem kolorowych zdjęć podjął decyzję o wynagrodzeniu finansowym autorów, co w dzisiejszych czasach jest bardzo rzadkie. Co więcej jest to dalekie od wkraczających i do nas trendów, zgodnie z którymi to autor musi zapłacić za publikację wyników swoich badań. Powiem więcej, niedługo już w ogóle nie dostanie Pan do ręki takiej książki, gdyż zgodnie ze zmianami w ocenianiu i finansowaniu nauki w Polsce kompletnie nie opłaca się nam publikować w tej formie. Tylko w zeszłym roku nie ukazało się wiele wydawnictw pokonferencyjnych z uwagi na brak nadsyłanych przez autorów tekstów. Pisząc nie opłaca nie mam na myśli kwestii finansowych tylko wewnątrzuczelniane i ministerialne punkty, których brak skutkuje obniżeniem oceny całej dyscypliny oraz zwolnieniem z pracy.
Krytykowanie autorów za wcześniejszą publikację wyników swoich prac to czyste kuriozum. Czy fakt, że T. Olszacki, P. Lasek czy M. Chorowska na różnych etapach swojej kariery naukowej publikowali wnioski dotyczące badanych przez siebie zamków oznacza, że nie mają oni prawa do podsumowania swoich przemyśleń na kolejnych konferencjach ? W ten sposób nikt by do Warszawy nie przyjechał bo każdy z nas gdzieś już swoje wyniki pokazywał. A napisanie w innym wątku, że podczepiłem się pod temat konferencji ze swoimi wynikami badań na zamku w Muszynie jest wyraźnym afrontem w kierunku warszawskiego komitetu naukowego akceptującego abstrakty.
Odnoszę też wrażenie, że nie do końca zrozumiał Pan użycie słowa "domniemany". Zamek w Muszynie przez dziesięciolecia uchodził za zamek kazimierzowski. Nie zmieniły tego ani badania Szybowicza, ani Chudzińskiej ani też Hermana i Dudaka pomimo, iż w pozyskiwanych przez nich materiałach zabytkowych (co zresztą p. Chudzińska kilkukrotnie wskazywała) nie zidentyfikowano artefaktów o XIV wiecznej chronologii. W archeologii, czego wiele osób nie zauważa, nie są istotne tylko i wyłącznie odkrycia o charakterze pozytywnym. Omówienie więc zamku który do 2012 roku był zamkiem kazimierzowskim na konferencji o zamkach z tego okresu nie jest "kuriozalnym wtrętem" tylko normalną praktyką naukową. Moim zdaniem bazując na dzisiejszej naszej wiedzy należy go wykreślić z tej listy, przy czym niewykluczone, że np za rok pojawią się nowe fakty, które zmuszą mnie czy innego badacza do rewizji tych ustaleń.
Pana krytyka związana z faktem, iż artykuł o zamku w Muszynie pojawił się w kilku miejscach to przejaw spłycania problematyki procesu wydawniczego i czepialstwa wynikającego z nieznajomości realiów działań naukowych.
Pierwszy dosyć szybko napisany artykuł w Almanachu (i wcześniejszy wykład w Muzeum) był pewnego rodzaju obowiązkiem w stosunku do lokalnej społeczności. Almanach jednak ma zasięg dosyć ograniczony, w efekcie czego postanowiłem wyniki swoich prac pokazać i opublikować na warszawskiej konferencji. W między czasie jednak dostaliśmy duże dofinansowanie na badanie grodziska i wału w Muszynie oraz działania konserwatorskie w Pławcu, ale zostaliśmy zobligowani do wydania książki, gdzie zamku nie mogło zabraknąć. Opóźnienia w wydaniu Wielkiego Murowania spowodowały, że książka muszyńska ukazała się szybciej, a ja pragnąc w warszawskiej publikacji pokazać wyniki badań z 2018 roku dodałem do niej także gród.
To co nazywa Pan istnym rollercoasterem w datowaniu my nazywamy po prostu badaniami archeologicznymi. Każdorazowo niemalże datowania specjalistyczne, czy pojedyncze zabytki wywracają nasze wnioski dotyczące chronologii obiektów.

Napisanie w innym poście "Dla mnie pewnym dysonansem jest fakt iż mimo że większość badań na zamku przeprowadziła pani Chudzińska, to jakoś nikt nie widzi potrzeby zaproszenia jej do współpracy przy napisaniu takich podsumowujących artykułów, czerpiąc przy okazji pełnymi garściami z tamtych badań." jest co najmniej nie eleganckie (chociaż przyznam że cisną mi się dużo grubsze słowa). Skąd Pan wie, że "nikt nie widzi potrzeby" ? Na prawdę życie nauczyło Pana przez lata, że należy operować tylko i wyłączenie w czerni i bieli. A może to p. Chudzińska nie chciała z nami publikować bo uważa, że nie prezentujemy wystarczającego poziomu naukowego? A może nie miała czasu ? Może stan zdrowia jej nie pozwalał na to ? Mam dalej pisać scenariusze, z którymi w różnych miejscach miałem do czynienia ? Proszę bardzo. Może Inwestor (czyli Miasto Muszyna) nie chciał aby uczestniczyła w pracach nad zamkiem ze znanych tylko sobie powodów. Może też miałem w umowie obowiązek opracowania badań samodzielnie (ta klauzula jest bardzo powszechna). Może te wszystkie scenariusze są prawdziwe a może żaden ?
Panie Waldemarze sugeruję więcej wstrzemięźliwości w ferowaniu takich wyroków chyba, że zrobił to Pan umyślnie, w celu dyskredytacji mojej osoby. Jakoś nie widziałem w Pana postach na forum, przy napisaniu których "czerpał Pan pełnymi garściami" z wyników badań innych naukowców, żeby zapraszał ich Pan każdorazowo do wzięcia udziału w dyskusji.

Z poważaniem

Artur Ginter


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL