ZAMKI W POLSCE
http://forum.zamki.pl/

Betlanovce
http://forum.zamki.pl/viewtopic.php?f=101&t=4890
Strona 1 z 1

Autor:  giekaa [ 2017-11-15 23:32 ]
Tytuł:  Betlanovce

Kasztel z XVI w., prawdopodobnie bez cech obronnych. Faktycznie attyka podobna do Międzyboża

Październik' 2017

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  kminfo [ 2018-07-04 15:33 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

Proponuję własny artykuł zawierający tłumaczenia na język ukraiński dwóch wcześniejszych publikacji na temat kasztela w Betlanowcach. Właściwie, polskie społeczeństwo tłumaczenia artykułu Menklowej ze słowackiego nie potrzebuje. Ale tłumaczenie z węgierskiego na ukraiński artykułu Elemera Varyu może być bardziej zrozumiałe niż węgierski oryginał:

Бетлановський замок Турзонів в публікаціях зарубіжних авторів (Betlanowski kasztel Turzowców w działacn zagranicznych autorów)

Autor:  jesziwaboy [ 2018-07-04 16:00 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

Dzięki za rozwijanie na tym forum tych niezwykle ciekawych tematów (historii budowlanej zamku w Międzyborzu i powiązań w dziedzinie architektury XVI-XVII wieku między Górnymi Węgrami [ściśle Spiszem] a Rusią Czerwoną i Podolem)! Na razie tylko przeglądałem książkę o zamku międzyborskim, więc nie wiem czy wspominasz o tym, że podobieństwo tych attyk podnosił w polskiej literaturze Juliusz Ross, którego głównym przedmiotem zainteresowania były związki artystyczne między Polską, Czechami i Słowacją u schyłku średniowiecza i we wczesnej nowożytności. Wspominałem o tym kilka lat temu w dyskusji w wątku o Międzyborzu. Może przyda się odwołanie:
Juliusz ROSS, Z badań nad związkami Słowaczyzny i Małopolski w dziedzinie architektury i rzeźby architektonicznej z okresu renesansu (do 1580 r.), [w:] Renesans. Sztuka i ideologia. Materiały Sympozjum Naukowego Komitetu Nauk o Sztuce PAN, Kraków, VI 1972, oraz Sesji Naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Kielce, XI 1973, red. - Tadeusz Stefan Jaroszewski, Warszawa 1976, PWN, s. 435-449
- ustęp o podobieństwie attyk z Międzyborza i Betlanovców: s. 448-449 oraz il. 13 i 15 na s. 445
Jak się okazuje, pewien węgierski badacz z międzywojnia uznawał nawet grzebień attykowy na domu zamkowym w Międzyborzu za bezpośredni wzorzec dla zwieńczenia siedziby w Betlanovcach.

Autor:  kminfo [ 2018-07-04 17:40 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

jesziwaboy napisał(a):
Jak się okazuje, pewien węgierski badacz z międzywojnia uznawał nawet grzebień attykowy na domu zamkowym w Międzyborzu za bezpośredni wzorzec dla zwieńczenia siedziby w Betlanovcach.


Tak, wiem o tym, nawet mam ten artykuł. Tym badaczem jest Gyorgy Komoroczy. Ale już mam powody, by twierdzić, że jego opinia jest fałszywa. Piszę to teraz z Międzybóskiego zamku i widzę pałac przede mną z okna :) ale nie o to chodzi.

Opinia Gyorgy Komoroczy opierała się tylko na spekulacyjnym wniosku o kierunkach pożyczania mody architektonicznej między Polską i Więgrami. Ale tutaj mamy wiele prawdziwych badań architektonicznych, archeologicznych i innych. Mamy ostateczny wniosek, że pałac w Międzybóskim zamku istniał przed kasztelem w Betlanowcach (1564-1568), ale w postaci nagromadzenia kilku mniejszych nieuformowanych budynków z różnych czasów. I dopiero później zostały ukończone w formie właściwego prostokąta z attyką, który teraz widzimy na modelu w Betlanowcach. Kiedy? Zwykle uważam, że w pierwszej trzeciej 17 wieku. Co prawie idealny kasztel w Betlanowcach zbudowano na podobieństwo wielokrotnie zrekonstruowanego pałacu w Międzybożu - uważam to za nielogiczne.

Niestety nie mam artykułu Juliusza Rossa, choć wiem o nim i szukam.

Autor:  jesziwaboy [ 2018-07-04 18:19 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

Co do sugestii Komoroczego - jak najbardziej! Pozostaje tylko przytaknąć. Wspomniałem o niej wyłącznie jako o ciekawostce, bo ani taki kierunek oddziaływań nie wydaje się możliwy (zakładający pierwszeństwo realizacji międzyborskiej), ani w ogóle tak wczesne jak zakładano w połowie XX w. powstanie attyki domu zamkowego w Międzyborzu (jakoby ok. 1545 r.) nie jest prawdopodobne. Jak mówiłem - nie wgłębiałem się jeszcze w twe artykuły i książkę, ale na "czuja" można ze spokojem uznać, że attyka z Międzyborza to albo około ten sam czas, co w Betlanovcach, albo nieco później (skoro w regionach "źródłowych" [Czechy, Śląsk, Słowacja] takie [mniej więcej] zwieńczenia to najwcześniej lata 50-te, a raczej 60-te i 70-te). Datowanie na pocz. XVII w. akurat tego elementu wydaje mi się nieco zbyt późne, choć, jak podkreślam, nie jestem tu znawcą i oceniam wyłącznie na intuicję.
Co do wspomnianego tekstu J. Rossa: postaram się go zeskanować dzisiaj lub jutro i wrzucę na forum, względnie roześlę zainteresowanym.

Autor:  kminfo [ 2018-07-06 08:49 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

Z wdzięcznością i ogromnym zainteresowaniem czekam na ten artykuł. Mamy wiele informacji o aktualnym stanie badań pałacu i całego zamku w Międzybożu. Mam wiele informacji, ale im więcej mam informacji, tym więcej nowych pytań. Sugeruję przejście z tym do tematu http://www.forum.zamki.pl/viewtopic.php?t=2779

Autor:  kminfo [ 2020-01-11 00:47 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

Jak odkryły nowe badania architektoniczne i archeologiczne, w XVI wieku pałac w Miedzybożu wyglądał znacznie inaczej niż zamek w Betlanowcach. Więcej informacji tutaj

Powstaje więc pytanie: czy zamek Turzonów w XVI wieku miał tę samą galerię?

Obrazek

Autor:  kminfo [ 2020-02-08 11:19 ]
Tytuł:  Re: Betlanovce

W końcu stycznia 2020 roku mieliśmy wspaniałą badawczą wyprawą z Ukrainy na Spisz. Głównym celem wyprawy był dokładnie ten kasztel w Betlanowcach. Obejrzeliśmy jego od piwnic do dachu, z którego widać Wysokie Tatry. Mamy wiele wspólnych z słowackimi kolegami wniosków, oraz setki zdjęć z takich dziur, w których mało kto mógł być :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/