Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)



Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-08 14:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-02-04 18:14
Posty: 1538
Lokalizacja: Lublin
hubertkm Wrote:

Taka drobna uwaga, są na terenie obecnej Polski wolnostojące dzwonnice ze zbliżonych czasów. Nie bardzo można z nich uczynić analogie do Grudziądza, ale warto pamiętać, ze były takie przypadki i przynajmniej dwa są mi znane, oba o dość niepewnym datowaniu: Krzyworzeka koło Wielunia, gdzie gotycka, ale wczesna, wieża jest obok późnoromańskiego kościoła oraz Szadek koło Łodzi, gdzie wieża wyraźnie jest starsza od kościoła z XV w., i też sugerowałbym jej dość wczesne datowanie.


Po wizycie w Krzworzece poprawiam to, co napisałem powyżej. Tego obiektu nie da się okreslić jako "gotycki", czy też"wczesnogotycki", jak to jest np. u Tomali.
Ta wieża jest w zasadzie bezstylowa, ale jeśli już się by ktoś upierał, to bliżej jej do romańszczyzny niż do gotycku :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-11-09 02:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Tak czy inaczej jest to obiekt po pierwsze bardzo rzadkiego rodzaju u nas na ziemiach współczesnej Polski a do tego wczesny w ramach tegoż typu. Zbliżone śląskie dzwonnice far miejskich w Środzie, Ziębicach i Ząbkowicach ( można dodać jeszcze bardziej wyjątkowa wieżę przy kolegiacie a zarazem farze nyskiej ) są w zasadzie w całości datowane na XV stulecie ( względnie - jedną czy dwie z powyższych zaczęto stawiać pod koniec XIV w. Dodam, że świątynie te nie miały żadnego związku ze wspólnotami monastycznymi, nie istnieje też taki związek pomiędzy samymi dzwonnicami a tymi oto wspólnotami. Jedyne wieże jakie z zakonnikami mają coś wspólnego to obiekty z terenu Rusi i najpewniej od nich zależna budowla w Stołpiu. Grudziądzki Klimek - powiedzmy to jasno i wyraźnie - w świetle posiadanej przez nas wszelkiej wieży był zwyczajnym/niezwyczajnym bergfriedem, zapewne z 2 ćw. XIII w.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-02-01 07:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-05-30 05:14
Posty: 3045
Lokalizacja: Wrocław
Odnośnie wolnostojących dzwonnic:
Jeśli jesteście zainteresowani, to dwie wolno stojące, czworoboczne dzwonnice późnogotyckie można do dziś obejrzeć w Przasnyszu ( przy farze, l. 80-te/90-te XV w. ) i w Czerwińsku ( jako brama opactwa, 1497 r. ).

Odnośnie tematu tego wątku:
W poniżej wskazanym temacie umieściłem artykuł, którego umieszczenie uznałem za konieczne czy wskazane dla uzupełnienia swej argumentacji. To na nim w znacznej mierze oparłem swe stanowisko odnośnie genezy czworobocznych, regularnych krzyżackich zamków typu konwentualnego.
http://zamek.mojeforum.net/tutaj-post-v ... html#19687


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-12 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-09-26 08:50
Posty: 990
Lokalizacja: Grudziądz
Wg M. Rzeczkowskiej-Sławińskiej , rysunek rekonstrukcyjny (Rzut I piętra) schody przy wieży prowadziły na murowany ganek, do kaplicy św. Marka. Badaczka nie zaznaczyła żadnego połączenia komunikacyjnego z wieżą.
Przypuszczam, że ten post kończy dyskusje merytoryczną na temat wąbrzeskiej wieży. Pogląd p. Jerzego na temat braku wejścia do wieży z parteru okazał się trafny.
Z poważaniem. Marek Szajerka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL