Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wpisz tutaj treść wiadomości. Nie może mieć ona więcej niż 60000 znaków. 

Uśmieszki
:D :) :( :o :shock: :? 8) :P :oops: :cry: :evil: :roll: :wink: :!: :?: :| :mrgreen: :pirat: :silent: :pr: :pl: :pale: :cheers: :afro: :scratch: :salut: :bounce: :sunny: :cherry: :cat: :santa: :king: :queen: :joker: :jocolor: :farao: :thumleft: :thumright: :brilsmurf: :bigsmurf: :shaking: :compress: :colors:
Pokaż więcej uśmieszków
Rozmiar:
Kolor tekstu
hosting.zamki.pl
Opcje:
BBCode jest włączony
[img] jest włączony
[flash] jest wyłączony
[url] jest włączony
Uśmieszki są włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz uśmieszki
Nie parsuj linków
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Aby zapobiec automatycznym rejestracjom, wymagamy, żebyś wpisał oba podane słowa do pola tekstowego umieszczonego pod nimi.
   

Przegląd tematu - Horna Lehota
Autor Wiadomość
  Tytuł:   Cytuj
rokado napisał(a):
Na terenie Słowacji gór jest sporo i dlatego zapewne obronnych kaszteli powstało tam więcej niż w Polsce gdzie było bezpieczniej i budowane dwory nie zawsze posiadały elementy obronne.


A nie było odwrotnie? Tam było spokojniej i przetrwały starsze obiekty, które w Polsce palone i niszczone przez najeźdźców po każdej wojnie przebudowywano w trakcie remontu :D

Tak naprawdę nie bardzo wiemy, jak te nasze wyglądały i ile ich było. Jak wyglądały szesnastowieczne fazy np. firlejowskich siedzib w Kocku i Lubartowie?
Post Napisane: 2008-11-15 17:39
  Tytuł:   Cytuj
Przypomnę może zapomnianą trochę już stronę o kasztelach i dworach w Małopolsce http://www.fortalicje.viapc.pl/
Post Napisane: 2008-11-14 11:41
  Tytuł:   Cytuj
Cytuj:
Tak w ogóle to z rezydencji zdecydowanie bardziej podobają mi się obronne kasztele niż szlacheckie dworki czy magnackie pałace ale to chyba zamkowe skrzywienie Smile

ja mam tak samo.
Jak Cię interesują obronne dwory z XVI -poł. XVII w. - odpowiedniki gónowęgierskich kaszteli - to jest tego dużo na terenie Czech i Moraw oraz na terenie Śląska - i Dolnego, i 'zielonogórskiego' i Opolskiego. Polecam.
Post Napisane: 2008-11-13 19:31
  Tytuł:   Cytuj
Pisząc że ich praktycznie nie ma nie twierdzę że nie ma ich wcale. Podróżując po Słowacji kasztele spotyka się bardzo często. Gdy porównamy jeszcze wielkość Polski i Słowacji tym bardziej widać że u nas takich budowli zachowało się zdecydowanie mniej. Ja oprócz Szymbarku i Frydmanu miałem okazję widzieć jeszcze Jeżów.
W wieku XVI i XVII kiedy takie obiekty powstawały tereny górskie nie należały do spokojnych i to zapewne było jednym z powodów budowania obronnych dworów. Na terenie Słowacji gór jest sporo i dlatego zapewne obronnych kaszteli powstało tam więcej niż w Polsce gdzie było bezpieczniej i budowane dwory nie zawsze posiadały elementy obronne.

Tak w ogóle to z rezydencji zdecydowanie bardziej podobają mi się obronne kasztele niż szlacheckie dworki czy magnackie pałace ale to chyba zamkowe skrzywienie :)
Post Napisane: 2008-11-13 19:03
  Tytuł:   Cytuj
A Szymbark, a Frydman?
Post Napisane: 2008-11-13 17:25
  Tytuł:   Cytuj
Jak to praktycznie nie ma? Oj Rokado - chyba się pogniewam. :P
Post Napisane: 2008-11-13 00:58
  Tytuł:  Horna Lehota  Cytuj
Kasztel we wsi Horna Lehota

Renesansowy z XVI wieku z narożnymi wieżyczkami. Jeszcze niedawno funkcjonował w nim motel obecnie wygląda na opuszczony.

Obrazek

Obrazek

Zawsze podróżując po Słowacji lubię oglądać ich kasztele niestety u nas ich praktycznie nie ma.
Post Napisane: 2008-11-13 00:18


Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL