Tytuły

ZAMKI W POLSCE

Forum miłośników zamków (zał. 2006)
Odpowiedz
Nazwa użytkownika:
Tytuł:
Treść wiadomości:
Wpisz tutaj treść wiadomości. Nie może mieć ona więcej niż 60000 znaków. 

Uśmieszki
:D :) :( :o :shock: :? 8) :P :oops: :cry: :evil: :roll: :wink: :!: :?: :| :mrgreen: :pirat: :silent: :pr: :pl: :pale: :cheers: :afro: :scratch: :salut: :bounce: :sunny: :cherry: :cat: :santa: :king: :queen: :joker: :jocolor: :farao: :thumleft: :thumright: :brilsmurf: :bigsmurf: :shaking: :compress: :colors:
Pokaż więcej uśmieszków
Rozmiar:
Kolor tekstu
hosting.zamki.pl
Opcje:
BBCode jest włączony
[img] jest włączony
[flash] jest wyłączony
[url] jest włączony
Uśmieszki są włączone
Wyłącz BBCode
Wyłącz uśmieszki
Nie parsuj linków
Kod potwierdzający
Kod potwierdzający:
Aby zapobiec automatycznym rejestracjom, wymagamy, żebyś wpisał oba podane słowa do pola tekstowego umieszczonego pod nimi.
   

Przegląd tematu - Szarysz / Šariš / Sáros
Autor Wiadomość
  Tytuł:  Re: Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Donżon

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Post Napisane: 2016-08-25 22:45
  Tytuł:  Re: Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Mury obwodowe zamku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Post Napisane: 2016-08-18 17:41
  Tytuł:  Re: Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Listopad' 2014

góra zamkowa

Obrazek

Wokół zamku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brama wjazdowa

Obrazek

Brama wjazdowa od wewnątrz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Post Napisane: 2016-08-14 20:17
  Tytuł:  Re: Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Zamek Šariš od ruin zamku w Hanigovcach

Październik' 2013

Obrazek

Obrazek
Post Napisane: 2016-08-11 22:30
  Tytuł:  Re: Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Film z rekonstrukcją:
https://www.youtube.com/watch?v=ZZAYQDNnrCM
Post Napisane: 2015-11-27 15:01
  Tytuł:  Szarysz / Šariš / Sáros  Cytuj
Ciekawy poprzez swój kształt zamek będący głównym ośrodkiem węgierskiego komitatu (województwa) w dzisiejszej wschodniej Słowacji. Należał do palatyna Abadeja Aby, bardzo blisko związanego z Władysławem Łokietkiem, którego wspomagał militarnie podczas walk z Wacławem II i przy tłumieniu buntu wójta Alberta.

Historia zamku na podstawie Wikipedii:
Cytuj:
Ruiny rozciągają się na wierzchołku wyraźnego wzniesienia (Šarišský vrch) 570 m n.p.m., wznoszącego się nad miasteczkiem Veľký Šariš, 8 km na północny zachód od miasta Prešov we wschodniej Słowacji. W średniowieczu zamek miał strategiczne położenie, gdyż można było z niego kontrolować szlaki wiodące z południa Węgier do Polski i z zachodu przez

Wokół wzgórza znaleziono liczne ślady osadnictwa wczesnosłowiańskiego, co poświadczają również nazwy okolicznych wzgórz Stráž, Lysá Stráž czy Hradová hora i odnajdywane tam pozostałości ziemnych umocnień. Prawdopodobnie pierwotnie szczyt wzgórza stanowiły właśnie umocnienia ziemno-kamienne, które okazały się niewystarczające podczas najazdów tatarskich na Węgry w połowie XIII w. Po tych wydarzeniach przystąpiono do budowy murowanego zamku.

W dokumencie wydanym przez króla Belę IV w 1262 roku po raz pierwszy wspomina się zamek jako castrum Sarus, należał on wtedy do domeny królewskiej. Od ostatniego z Arpadów Andrzeja III zamek otrzymał palatyn Amadej Aba i prawdopodobnie stał się on jego główną siedzibą.

Podczas konfliktu synów Aby: Jana, Mikołaja, Dawida i Władysława[1] z królem Karolem Robertem (będącego pokłosiem wcześniejszego buntu samego Amadeja i układania się przez niego z Máté Csákiem) zamek był oblegany przez wojska królewskie. Pomimo kilkutygodniowego oblężenia załoga broniąca zamku nie poddała się a działania wojenne zakończyła dopiero bitwa pod Rozhanovcami koło Koszyc 15 czerwca 1312 roku, w wyniku której wojska królewskie rozbiły buntowników. Po przegranej bitwie załoga zamku poddała się bez walki. Zamek powrócił w ręce królewskich kasztelanów i żupanów szaryskich, a w roku 1436 otrzymał go możny ród węgierski Perényich.

Gdy po śmieci Zygmunta Luksemburskiego na Węgrzech wybuchły walki o sukcesję, Elżbietę Luksemburską wspierał w walce z Władysławem Warneńczykiem czeski kondotier Jan Jiskra, który w marcu 1441 roku opanował zamek i usadził w nim swojego dowódcę Matěja z Kněžic. Matěj z Kněžic pozostawał lojalny do czasu osłabienia pozycji Jiskry i wkrótce przystał do bratrzyków (bratříci – słowaccy husyci, zorganizowani na wzór braci czeskich[2]). W 1461 roku wojsko pod dowództwem Stefana Zápolyi po oblężeniu zdobyło zamek, a król Maciej Korwin odzyskaną warownię zwrócił w ręce Perényich.

W roku 1526 podczas bitwy pod Mohaczem zginął król Ludwik II Jagiellończyk, a rodzina Perényi poparła Jana Zapolyę do tronu węgierskiego. W wyniku konfliktu w 1537 roku zamek będący we władaniu Piotra Perényiego został zdobyty przez wojska Ferdynanda Habsburga, który nowym jego właścicielem ustanowił swojego doradcę i dyplomatę Jerzego Wernhera. W tym też czasie zamek uzyskał najpełniejszą formę jako wieloczłonowa forteca z licznymi basztami, bastejami i bastionem w miejscu XIV-wiecznej bramy, chociaż rozbudowę rozpoczął jeszcze Piotr Perényi. Nowy pierścień murów postawiono wtedy na wałach dawnego słowiańskiego grodziska.

W roku 1642 (lub 1620) zamek przejęła rodzina Rakoczych, ale w 1660 roku zamek został mocno uszkodzony po wybuchu prochowni. W 1687 roku roku warownię ostatecznie opuszczono, wcześniej częściowo wysadzając i podpalając.


Zafrapowało mnie w tym zamku to, że ta górna część ma taki regularny kształt

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem się oczywiście rozrósł:
Obrazek

Obrazek

Na koniec widok wzgórza, na którym Szarysz zbudowano:

Obrazek
Post Napisane: 2013-08-02 11:01


Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translated by phpBB3.PL